Sosyal Girişimcilik Eğitimlerinin Ardından…

Bilgi Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Yarışması KatılımcılarıBilgi Üniversitesi Genç Sosyal Girişimci ödülleri yarışmasında ilk 10’a kalan projemiz Benvarim.com’un bir parçası olmanın haklı gururunu yaşıyorum. Bu satırları 5 gün boyunca devam eden yoğun bir eğitimin ardından yazıyorum. Her ne kadar yarışmanın para ödülü yarışmacılar için motive edici bir sebep olsa da, eğitimleri almış birisi olarak bu eğitimlerin değerinin para ödüllerinden çok daha fazla olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Eğitimler yorucuydu fakat eğitim denen şey para gibi harcanıp biten birşey değil, hayatımızın her anında bu eğitimlerden çıkardığımız sonuçları kullanabileceğiz.

Peki bu kadar övdüğüm, anlata anlata bitiremediğim eğitimlerin içerikleri nelerdi ?

Liderlik profilleri, düşünme biçimleri, farklı düşünme biçimine sahip kişilerle iletişimde dikkat edilmesi gereken noktalar, sosyal medya ve onu etkin şekilde kullanabilmek, sosyal girişimcilik ile ilgili ağlar, basın ile ilişkiler, AB projeleri, sunum teknikleri, finansal plan ve sürdürülebilirlik gibi  konular temelinde özetlenebilir.

Bu 5 günlük süreçte eğitimlerin yanında, tanışılan kişiler, diğer projelerin temsilcileri ile geçirilen vakitler de çok değerliydi benim için.  Farklı yerlerden hayata başlamış kişilerin ortak bir noktada hayatlarının kesişebildiğini gördüm. Tecrübe alışverişi denen şey çok önemli. Boş vakitlerimizde başımızdan geçenleri neleri yapıp, nelere dikkat etmemiz gerektiğini, bir işin nasıl yapılırını paylaştık.

Bu yazıyı bitirirken, bu süreçte emeği geçen herkese ama özellikle Serdar Apaydın’a, Suat Özçağdaş’a ve İstem Duygu Akalp’e harika bir organizasyon çıkardıkları için teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

İlgili linkler: