Hayat kurtarmak için “ben varım!”

VANESSA’NIN ÇAĞRISI

2009 yılı Şubat ayında İngiltere’de henüz 8 yaşında olan Vanessa’ya 4. evre nöroblastoma teşhisi konuldu. Oldukça nadir ve özellikle çocuklarda görülen bu kanser türü hızlı ilerleyen, ölümcül ve bir o kadar da tedavisi zor bir hastalık olarak biliniyor. Ancak Vanessa’nın daha uzun yıllar hayata tutunabilmesi büyük umut vadeden bir fırsatları vardı: Amerika’da uygulayabilecekleri yeni bir tedavi yöntemi.  Bu yöntemin uygulanmasındaki tek “engel” 500,000 Sterlin (yaklaşık 1,350,000 TL) aşkın tedavi masrafıydı.

Bu paranın toplanabilmesi için tek çözüm olarak,  Vanessa’nın anne ve babası Chris ve Connie Riddle bağış toplamaya başladılar. Bir aylık bir sürede 275,000 Sterlin aşkın bağış toplamayı başardılar!  Ne mutlu ki bunun devamı da geldi ve şu anda hedeflerine yalnızca 43,000 Sterlin uzaklıktalar.

Peki Chris ve Connie, bu kadar kısa sürede böylesine olağanüstü büyüklükte bir bağışı toplamayı nasıl başardılar? Aslında cevap çok basit; geniş yelpazede bir kitleye ulaşabilmek ve bağış kanalı olabilecek her türlü aracı kullanmak. Chris ve Connie İngiltere’de “BenVarim!” diyen herkesin kullandığı bir bağış toplama sitesinde açtıkları “Vanessa Riddle Çağrısı” adlı sayfaları aracılığı ile bağış toplanabilecek her türlü kanalı kullanarak çok büyük bir kitleye ulaşmayı başardılar. Vanessa’nın öyküsü sosyal medyanın gücü ile binlerce insana ulaştı; Facebook’ta 6,000, Twitter’da 32.000’i aşkın insanın paylaşımı bu gücün kanıtı. Pek çok bağış toplayıcı da kendi sayfaları ile Vanessa’nın çağrısını kendi sevdiklerine duyurmayı başardı ve imkansız gözükeni mümkün kılan bir yardım zinciri kurulmuş oldu.

Vanessa hiç tanışmadığı binlerce insanın küçük katkılarının birleşerek oluşturduğu bu büyük yardım zinciri ile hayata bağlandı. Katkı sağlayabilecek herkese ulaşmada online bağış toplamanın ve sosyal medyanın önemini gösteren en güzel örneklerden birisi oldu.

Siz de bağış sayfanızı oluşturarak kendi hikayenizi yaratabilirsiniz.

Gönüllü ol, bağış sayfanı yarat