Gönüllü Bağış Sayfası Nasıl Hazırlanır?

benvarım ellerBize en çok sorulan soruların başında “Gönüllü sayfama ne yazmalıyım?” sorusu geliyor. Bu nedenle bu konuya biraz eğilmeye karar verdik.

Benvarim.com, STK’ların, gönüllülerinin sosyal ağı vasıtasıyla tanıtım yapması ve maddi kaynak yaratmasını sağlar. Gönüllülerin sosyal ağı, kalplerinde iyilik taşıyan sizin aileniz, arkadaşlarınız ve Facebook/Twitter takipçilerinizdir.

Bu durumda, gönüllülerin, bağış sayfası yaratırken hitap edecekleri kitle aslında “iyi tanıdığınız, bildiğiniz, hatırınızın geçtiği” akrabalarınız ile dostlarınızdır.

Başarılı bir bağış kampanyası düzenlemenize yardımcı olmak için aşağıda sizlere birkaç ipucu veriyoruz. Bir de referans olması için ekteki en altta bulunan dökümanı da bilgisayarınıza kayıt edebilirsiniz.  Bu ipuçlarını okuduktan sonra, bağış oluşturma sayfasına giderek desteklediğiniz sivil toplum kuruluşu için bağış toplamaya başlayabilirsiniz.

  1. Başlığa önem verin: Kişisel mesajınız sosyal medya paylaşımlarında başlık olarak görünecektir. Sayfanızın en can alıcı cümlesini bu kısıma yazabilirsiniz.
  2. Hedef bağış miktarını doğru belirleyin: Hedef edinecek kadar yüksek fakat gerçekleşebileceğine inandığınız bir bağış miktarı seçmelisiniz. Çok yüksek bir hedef miktarı koymanız bağışçılarınızın motivasyonunu kırabilir. Düşük bir hedef ise, projeyi fazla sahiplenmediğinizi gösterebilir. Unutmayın ki, hedefinizi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.
  3. Mesajınızdaki hitap ve giriş önemli: Unutmayın ki, sayfanızdan bağış yapanlar yalnızca sizi tanıyanlar olacaktır. Bu nedenle, mümkün olduğunca kişisel ve içten bir hitap seçmenizi tavsiye ederiz. Giriş bölümünde kendinizle ilgili birkaç bilgi vermeniz okuyucunun ilgisini artıracaktır.
  4. Projenizden kısaca bahsetmekte fayda var: Mesajınızı okuyanlar kısaca proje hakkında bilgi sahibi olmak ve neden sizin gönüllü olmak istediğinizi bilmek isteyeceklerdir. Ama tüm detayları vererek, okuyucuyu kaçırmayın.
  5. Destekçilerinizden ne istediğinizi açıkça söyleyin: Mesajınızı güçlendirmek için, yine çevrenizle empati kurarak, mümkün olduğunca nazik şekilde onların destek verebileceğini anlatın.
  6. Destekçilerinize içten bir teşekkür edin ve onlara minnettarlığınızı gösterin.
  7. Profil fotoğrafı ekleyin: Sayfanız üzerinden bağış yapanlar, sizi sevdikleri veya size değer verdikleri için bağış yapacaklar. Bu nedenle, sayfanızda mutlaka profil fotoğrafı bulundurmanızı teşvik ediyoruz. Profil fotoğrafınızı sağ üst köşeden isminize tıklayarak değiştirebilirsiniz.
  8. Projeye ait fotoğraf ekleyin: Sayfanıza ekleyebileceğiniz ikinci fotoğraf ise herhangi bir fotoğraf olabilir. Eğitim, sağlık ve başka bir konuda yardım… Bu size kalmış.
  9. İmzanız mutlaka sayfada bulunsun: Mesajın kişisel olması ve bağışçılara hitap etmesi için profil isminizin gerçek isminiz olması çok önemli.
Şimdi Benvarim.com’a gidip bağış sayfası oluşturabilir ve çevrenizle paylaşabilirsiniz. Hayırlı bağışlar ve bol şans!

Gönüllü ol, bağış sayfanı yarat

Bağış sayfası oluşturmanın püf noktaları için tıkla.