Cep telefonuyla bağış yapmak

cep telefonu ile bağışBize sıkça sorulan sorulardan biri cep telefonu ile Benvarim.com’da bağış yapılıp yapılamayacağı konusu. Bundan henüz birkaç ay önce Benvarim.com ilk kurulduğunda, her türlü teknolojik ödeme altyapısını sistemimize dahil etmek olduğunu hedeflerimiz arasında belirtmiştik. En önemli ödeme altyapılarından PayPal ile Bankaların sanal POS cihazlarını Benvarim.com’un kullanıcısı olan kurumlara sunuyoruz.

Önümüzdeki aylarda cep telefonu da dahil olmak üzere diğer ödeme altyapılarını dahil etmeyi planlıyoruz. Ancak, bu konuda yapılan çalışmaları incelerken farkettik ki, Benvarim.com’un planları, Türkiye’deki yasal mevzuatın da, varolan altyapıların da önünde gidiyor. Bu nedenle, hem teknik hem de yasal engellerle karşılaşmaya devam ediyoruz.

Cep telefonuyla bağış yapılmasının iki yöntemi var:

Birincisi, cep telefonunuza gelen kodun onaylanması ile belli bir hedefe ödeme yapılması. Bu ödeme sisteminin önemli bir eksikliği, sistemin vakıf ile derneklere bağıştan ziyade, internet ve cep telefonu oyunları için tasarlanmış olması. Bunun teknik ve ticari birkaç sebebi olabilir. İletişime geçerek beraber çalışmak istediğimizi belirttiğimiz yarım düzine şirketin genelde hepsi, yapılan bağışlardan %30 ile %70 arası komisyon kesiyorlar.  Bununla beraber, bu kadar yüksek komisyon kesilmesinin yasal olarak da, idari olarak da önemli sakıncaları var. Benvarim.com olarak, hem bağışçılarımızı, hem kurumlarımızı yüksek komisyon oranlarına maruz bırakmamak için bu metodla çalışmayı uygun görmedik.

İkinci yöntem ise, cep telefonu operatörleri ile anlaşıp, Vakıf veya Dernek adına sabit bir numara tahsis edilmesi. Bu dört haneli numaraya yollanan her mesaj, cep telefonu operatörü tarafından bağış olarak algılanıyor ve STK’nın hesabına yatırılıyor. Mesela Türk Eğitim Gönüllülerine (TEGV) bağış yapmak istiyorsanız, şu anda oturduğunuz yerden “Egitim” yazıp 3353′e kısa mesaj gönderirseniz, 10 TL bağış yapmış olacaksınız.

Bu sistem, kullanıcı açısından daha kolay, komisyon ücreti de bildiğimiz kadarıyla yok, belki ilk kayıt ücreti olabilir. En önemli sorun, yasalar nedeniyle Türkiye’deki yalnızca Bakanlar Kurulu’nun onayladığı sivil toplum kuruluşları bu sistemi kullanabiliyor. Bununla beraber, sistem, teknolojik bir işbirliğine de teknik olarak müsade etmiyor. Mesela, bir Benvarim.com bağışçısının, cep telefonu ile bağış yapıp yapmadığının bilgisini, Benvarim.com olarak bilmemizin teknik bir imkanı yok. Bu nedenle şimdilik, operatörlerin Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının daha kolay bağış toplaması için daha ucuz çözümler üretmesini beklemekten başka çaremiz yok.

Biz elbette bu sırada boş durmayıp, daha farklı teknolojiler geliştirip, kurumlar ve bağışçıları memnun etmeye devam edeceğiz.

Türkiye’de, tıpkı internet kullanımının olduğu gibi, cep telefonu kullanımı da hızla artmakta. Paralel olarak artan sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri de, bu tip teknolojik gelişmelere ayak uyduracak. Benvarim.com bu gelişmeyi sürükleyen projelerden biri. Umuyoruz, ülkece ivmemiz devam eder.

Konuyla ilgili öneri ve geri bildirimlerinizi bu sayfa üzerinden veya iletisim@benvarim.com email adresiyle bize bildirebilirsiniz.