BenVarım Sosyal Girişimcilik Ödülünü Kazandı!

 

BenVarım ekibi ödülünü Itır Erhart'ın elinden alıyorYarı final, eğitimler, sunumlar ve finale kaldığımızı öğrenmemiz..

Bu sürecin ardından finalde de çeşitli eğitimler alacağımız ve bu eğitimlerin kimler tarafından hangi konularda olacağına dair aldığımız eposta ile birlikte eğitim sürecimiz başlamıştı aslında çünkü 5 gün boyunca sabah 9’dan akşam 9’a kadar süren eğitimlerden, konuk eğiticilerden ve dopdolu bir içerikten bahsediliyordu.

Eğitimin başlayacağı günden bir önceki gün İstanbul’a doğru yola çıktım. Otele vardığımda finalist diğer 9 arkadaşımla karşılaştım ve hem yarı final ve final arasındaki süreçte neler yaptıkları üzerine hem de alacağımız eğitimler üzerine sohbet etme imkanımız oldu.

BenVarım’a verdiğimiz bir senelik emeğin karşılığında, hem bu organizasyona davet edilmek, hem de başarımızın ödüllendirildiğini görmek harika bir duygu.  Ödülü almadan önce, ödülü aldıktan sonra Türkiye’de gönüllü çalışmaya, sivil toplum kuruluşlarına destek, sosyal girişimciler ve sosyal projelere emek vermiş onlarca bireyin desteğini aldığımızı gördük. Bu aldığımız destek, bize başlı başına önemli bir motivasyon oldu.

Beş gün boyunca sabahtan akşama kadar çok kaliteli eğitimler aldık, harika insanlarla tanıştık ve onların girişim hikayelerini dinledik.

Itır Erhart‘tan Adım Adım’ın hikayesini dinledik, Ayşegül Güzel‘den Zumbara’nın hikayesini. Ashoka’dan Zeynep Meydanoğlu ve Matthias Scheffelmeier bizlere bir sosyal girişimcinin başvurabileceği yarışmalar, parçası olabileceği ağlardan bahsettiler. Suat Özçağdaş tüm bu 5 gün boyunca bizim yanımızdaydı ve bizlere IYF(International Youth Foundation) ‘ın Global Curriculum’undan modüller anlattı. Başak Güler bizlere sosyal girişimciler için sürdürülebilirliğin neden önemli olması gerektiği üzerine eğitim verdi. İstem Duygu Akalp sosyal ağların kullanımı üzerine bize eğitim verdi. Mutlu Tömbekici bizlere gazetecilerle nasıl iletişime geçmemiz gerektiğinden ve hikayelerimizi sunarken nelere dikkat etmemiz gerektiğinden bahsetti. Cafer Çataloluk bizlere etkili sunum nasıl yapılır, nelere dikkat edilmeli ve nelerden kaçınılmalıdır anlattı.  IYF’ten Katherine Kinzer YouthAction.net’ten bahsetti. Oktay Özinci finansal sürdürülebilirlik üzerine bize sunum yaptı. Tunga Yılmaz AB projeleri üzerine gayet detaylı bir eğitim verdi. Başak Ersen sosyal girişimciler için kurumsal ve hukuksal yapıdan bahsetti. Başak Özçağdaş bizlere gönüllü yönetimi nedir, nasıl yapılır bunlardan bahsetti. Emre Erdoğan ölçme ve değerlendirme nasıl yapılır, neden önemlidir’i örneklerle anlattı.

Tüm bu eğitimlerin bana kattıklarını söze dökmek kesinlikle mümkün değil ve bu sebeple yukarıdaki tüm eğitmenlere canı gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.

Bütün bunlara ek olarak Serdar Apaydın’a, Suat Özçağdaş’a ve İstem Duygu Akalp’e organizasyonel açıdan verdikleri uğraş adına teşekkür etmek istiyorum.  Harika bir iş başardılar.

Tabi ki, bizimle aynı yoldan geçmekte olan tüm diğer katılımcıları unutmamak lazım. Katılan her bir proje ilham vericiydi ve tüm arkadaşlarımın teker teker başarısını görmek bana çok gurur verdi. Umarım bu organizasyonla temelini attığımız arkadaşlığımız ve beraberliğimiz, ömür boyu arkadaşlığa dönüşür.

Şükrü

İlgili linkler: