Bağış sayfamla nasıl daha fazla bağış toplayabilirim?

Benvarimda surec nasıl işliyor?Bağış sayfası oluşturduktan sonra en sık sorulan sorulardan bir tanesi, bağış hedeflerinin nasıl tutturulacağı üzerinedir. Bunun için Benvarim.com ekibi olarak, bağış sayfası oluşturan gönüllülerimize nacizane birkaç öneri vermeyi kendimize görev bildik.

Bu önerileri yurtdışında (özellikle ABD ve İngiltere) fundraising yapan gönüllü arkadaşlarımızın bizlere ilettiklerinden derliyoruz. Yani başarısı tecrubeyle sabittir. Tabi bu işi Türk örf ve adetlerine uyarlama işi bize düştü. Lütfen siz de ekleme ve yorumlar yaparak bu listeye katkıda bulunun.

 1. Öncelikle, kendinize güveniniz olsun. Bağışı bir sosyal yardım kuruluşu -muhtemelen topluma yararı kanıtlanmış bir vakıf veya dernek- için toplanmasının duyurusunu yapıyorsunuz. Başkasının iyiliği için bu yardımı arkadaşlarınızdan istediğinizi unutmayın.
 2. Oluşturacağınız bağış sayfasında, neden desteklediğiniz kurum için bağış topladığınıza dair bir iki küçük açıklama yazın. Böylece, bağışçılarınız sizi daha iyi anlayacaktır.
 3. Bağış miktarını ölçülebilir bir birimle söylemek, bağışçıların da işini kolaylaştıracaktır. Mesela “25 TL ile bir eve su sistemi yerleştirilebiliyor” veya “300 TL ile bir ilkokul

  çocuğunun dönemlik eğitim masraflarını karşılayabilirsiniz.” şeklinde bir yönlendirme her zaman faydalı olacaktır.

 4. Bağış miktarı konusunda kişisel bir yönlendirme de yapabilirsiniz. Mesela, “bana 15 TL’lik bir öğle yemeği ısmarladığınızı düşünün”, “bir kahvelik hatırım vardır.” veya “hamam parası 45 TL” şeklinde kişisel bir yönlendirme yapmak da çok faydalı olacaktır.
 5. Potansiyel bağışçılarınıza hedefinizi tutturmak istediğinizi sık sık hatırlatın. Hedefinizi tutturana kadar, kimi zaman özel email yollayarak, kimi zaman telefon ederek, kimi zaman yüzyüze hatırlatarak bağış yapılmasını hatırlatın.
 6. En az üç kere hatırlatın…:)

  Ne kadar sıklıkta hatırlatma yapmalıyım

 7. Bazı gönüllüler 7. hatırlatmadan sonra bağış alabildiklerini söylüyorlar. Bu kadar çok hatırlatmanın ayıp veya yüzsüzlük olduğunu düşünmeyin. Unutmayın, bağışlar, sizin gönüllü olarak desteklediğiniz bir yardım kuruluşunun hesabına yatırılıyor. Sizin gönüllü olarak bu işten bir menfaatiniz olmadığı için hatırlatma yapmanız ayıp karşılanmaz.
 8. Bu sayfada yazılanlara ek olarak daha önceden paylaştığımız
  1. “Bağış sayfası nasıl hazırlanır?” ve
  2. “Kimlerden bağış istemeliyim” isimli yazılarımıza da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Lütfen listeye eklemek istediklerinizi yorum olarak devam ettirin. Bağış süreçleri ve ne kadar sıklıka hatırlatmanız gerektiği konusunda size yardımcı olacak iki adet imajı da paylaşıyoruz. İmajları büyütmek isterseniz üstlerine tıklamanız yeterli.

Kolay gelsin.