Aya Triada Kilisesi için yardım çağrısı

Merhaba,

Ayvalık’ın simge yapılarından Aya Triada Kilisesi yıkılmaya yüz tutmuş durumda. Kentin eski ana caddesi üzerinde kemerli ve sütunlu ön cephesiyle dikkat çekici bir şekilde 150 yılı aşkın bir süredir ayakta kalmış olan bina son yıllarda hızla artan tahribatla Ayvalık’ın kültür mirasından silinme noktasına geldi.

aya triada kilisesi

Son bir senedir yürütülen çalışmalarla binanın Ayvalık Belediyesince “Kent ve Mübadele Müzesi” olarak restorasyonuna karar verildi. Belediye binanın restorasyonu için her alanda, her boyutta, her türlü katkıya açık.

Pazar günü Aya Triada’nın acil yardım çağrısının duyurulmasına aracı olmak, binanın restore edilerek Ayvalık’ın geleceğine taşınmasına katkıda bulunmak için Yunanistan’ın Meis Adası’ndan Kaş’a yüzdüm. Bu kapsamda sizlere, çevrenize ulaşabilmek, Aya Triada için bireysel veya kurumsal olarak verebileceğiniz her türlü katkı konusunda düşünmenizi rica etmek için bu mesajı gönderiyorum.

Şu aşamada binanın restorasyonuyla ilgili kağıt üzerinde yapılması gereken çalışmalar henüz tamamlanmadığından bireysel bağış kampanyamızı başlatmadık. Ancak ilerleyen günlerde BenVarim.com aracılığıyla Aya Triada’yı ayakta tutmak için yapacağınız maddi katkıları kabul edebileceğimiz bir düzeni hayata geçireceğiz.

O zamana kadar sizlerden ricam, Aya Triada’yı ve durumunun acil önlem gerektirdiğini bilmeniz ve çevrenizle paylaşarak binanın korunmasıyla ilgili kamuoyu talebi oluşmasına yardımcı olmanız. Bu mesajı paylaşmanız Aya Triada’nın restorasyonu için çok değerli katkı sağlayabilecek teknik konularda tecrübeli uzmanlara, kurumlara ve konuyu sahiplenecek sponsorlara ulaşabilmemiz açısından da çok önemli.

Binayla, müze projesiyle ve kampanyayla ilgili daha fazla bilgi için hazırladığım www.ayatriada.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Herhangi bir şekilde yardımcı olabileceğinizi düşünüyorsanız, Aya Triada’nın ülkemizin bir kültür hazinesi olarak korunmasına etkin katkıda bulunmak isterseniz daha fazla bilgi vermek, nasıl fayda yaratabileceğimizi konuşmak üzere görüşmeyi çok isterim.

Saygılar, selamlar,

Yağız Engin

Aya Triada Gönüllüsü

yagiz.engin@ayatriada.com