Türkiye’nin İlk Bağış Toplama Portali Benvarim.com Açıldı

23 Haziran 2011

benvarim logoBenVarım, sivil toplum kuruluşları için etkin bir tanıtım ve bağış toplama fırsatı sunuyor!

Türkiye’nin ilk internetten bağış toplama platformu olan Benvarim.com, Türkiye’deki vakıf ve derneklerin hizmetine açıldı. Sosyal medyanın tanıtım kanallarınının etkin kullanımı ile sivil toplum kuruluşlarının projeleri, geniş kitlelere hızlıca ulaşıp büyüyor, gelir yaratabiliyor ve bağış kampanyaları kolayca hedefine ulaşıyor.

Benvarim.com ‘da gönüllüler, sınırsız sayıda yaratabildikleri kişiselleştirilmiş tanıtım sayfalarını sosyal ağlarında bulunan arkadaş ve akrabalarına duyurabiliyor. Bu sayede, gönüllülerin, kendi profilleriyle eşleştirdikleri dernek ile vakıfların, sosyal projelerini tanıtma ve projelerine bağış toplama imkanına sahip oluyorlar. Gönüllülerin sayfaları Facebook, Twitter gibi popüler paylaşım siteleri ve e-posta ve blog ağları ile viral olarak yayılarak, hem gönüllünün hem de eşleştirdiği sivil toplum kuruluşunun sesini geniş kitlelere ulaştırabiliyor.

Benvarim.com, aynı zamanda yasal olarak bağış toplamasına müsaade edilen vakıf ve dernekler için internet üzerinden bağış yapma servisi sunuyor. Herhangibir sivil toplum kuruluşunun, gönüllüsü sayfa oluştururken, kendine hedef bir bağış miktarı belirleyebilir ve bu bağış projesini çevresiyle paylaşabilir. Benvarim.com üzerinden toplanan bağışlar hem şeffaf bir ortamda toplanıyor, böylece hem gönüllüler hem de bağışçılar toplanan bağış miktarını anında görebiliyorlar; aynı zamanda kurumlar teknolojik bir yatırım yapmadan güvenli bir ödeme platformuna sahip oluyorlar. Bağışlar direk olarak kurumun hesabına yatırıldığı için, Benvarim.com’un yasal bir temsilci veya bağış vekili tayin edilmesine gerek olmamaktadır. Hayırseverler, bağışlarını birkaç saniye içinde, ister PayPal ile, ister bankaların sanal POS cihazlarıyla 3D Secure sistemi üzerinden güvenli bir şekilde yapabilirler.

Nisan 2011’de kurulan Benvarim.com, yurtdışındaki örneklerden esinlenilerek Türkiye’deki yardımsever, hayırsever ve gönüllü ve aktivistlerin kullanımını amaçlayan farklı bir iletişim portalı olarak sivil toplum kuruluşlarına sunulmuştur. İstanbul, Ankara ve San Francisco’da ikamet eden tasarımcı, programcı, avukat ve mali müşavir’lerden kurulu altı kişilik kurucu ekibin liderliğini ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan M.Levent Baş’ın yaptığı Benvarim.com ekibi, oluşturdukları ürünün 2011 yılı sonuna kadar Türkiye’deki belli başlı vakıf ve dernekler tarafından ücretsiz olarak kullanılıp test edilmesini amaçlamaktadır. Benvarim.com’un kurumsal kullanıcılarının arasında Nesin Vakfı ve ABD’de bulunan Turkish Educational Foundation (Turk Eğitim Vakfı) da bulunuyor.